İtalya Şehirleri    Yurtdışı Turları   >  Avrupa Turu  >  İtalya

İtalya Detaylı Bilgi

 

İtalya Akdeniz’e doğru bir çizme gibi uzanan İtalya’yı, kuzeyde Fransa, İsviçre, Avustralya ve Slovenya’dan Alpler ayırır. Başkenti Roma olan ülkenin yüzölçümü 301323 kilometrekaredir.


Bölgeler

Kuzey İtalya :

Avrupa’nın en yüksek dağlarının bulunduğu Piedmont ve Val d’Aosta, kış sporları için iyi bir seçenek teşkil ediyor. Po Basin civarındaki dağların tepelerinden akan nehirler, eşsiz İtalya Göller Bölgesi (Maggiore, Como, Garda)’nden geçiyor. Kuzeyde Appennines’in çıplak eteklerine uzanan Po Basin alüvyonlu toprağı ve çakıl taşlarıyla döşenmiş teraslarıyla İtalya’nın en ferah bölgesi olarak biliniyor. Doğuya doğru, Po nehrinin Adriyatik Denize aktığı bölgede ovalar nehirden daha yüksek kalır. Taşmaları önlemek için setler yapılmıştır.

Orta İtalya :

 İtalyan Yarımadası’nın kuzey bölümü. Tuscani; kar kaplı tepeleri(Tuscani Alpinnes), verimli kırsal bölgesi ve uzaktaki adaları keyifle izleyebileceğiniz uzun sahil şeridiyle değişik bir peyzaja sahip. Appeninnes ve Adriyatik kıyısının arasında dağları, nehirleri, verimli ovalarıyla Le Marche bölgesi buluyor.
 

İtalya şehirleri


Kuzeyde Marche, güneyde Puglia ve batıda Lazio ve Campania ile çevrili, daha dağlı bir coğrafyaya sahip idari bölge. Abruzzo ve Molise’i Tyrrhenian Denizi ikiye ayırıyor. Tepeli ovaları, zeytin ve çam korularıyla Umbria, “İtalya’nın yeşil kalbi” olarak anılıyor.

Güney İtalya :

Düz ovaları ve alçak tepeleriyle, Baia Domizia’dan Bay of Naples’a uzanan ve Calabria sınırına kadar taşlık bir kıyı şeridi olan Campania, İtalya’nın güneyinde bulunuyor. İç kesimlerde daha alçak olan Appeninnler, Sorrento’nun inişli çıkışlı kırsal bölgesine bağlanıyor.

Tyrrhenian Denizi’ndeki Capri, Ischia ve Procida adaları da Campania’nın bir parçası. Balta girmemiş ormanları ve kilometrelerce uzunluktaki zeytin korularıyla, İtalya’nın güneyi kuzeyine göre dah yabani kalıyor. ‘Çizmenin topuğuna ise Puglia bölgesi deniyor.

 

İtalya şehirleri gezilecek yerleri

Gezilecek Yerler Tur Programıİtalya Gezilecek Yerler

 

 

ROMA:

Roma sanatın, tarihin ve dinin iç içe geçtiği üç bin yıllık bir kent. Roma tarihindeki belirleyici rolünü asırlar boyu sürdürdüğünden olsa gerek halen “dünyanın başkenti” olarak anılmaktadır. Efsanelere göre kentin tarihi İ.Ö. 753’lere dek uzanıyor. Roma’nın sembolü ve en büyük anıtı Colleseum’un tarihi ise iki bin yıl gerilere uzanıyor. Tiber kıyılarında yedi tepeye kurulmuş olan şehir, tarihte önemli kültürlere tanıklık etmiş. “Antik Roma” gibi önemli medeniyetlere beşiklik eden kent, aynı zamanda Hıristiyanlığında merkezi konumundadır. Kent Rönesans ve Barok dönemi sanatçıları tarafından özenle süslenmiştir.

 

 

VENEDİK :

Venedik “su kenti” ve “huzur kenti” olarak ünlenmiştir, çünkü ne trafik keşmekeşi, ne motor gürültüsü, ne de egzoz zehirlenmesi söz konusu bu kentte. Venedik’i oluşturan 120 minik adacık 400’ü aşkın köprü ile birbirine bağlanmış durumda. 5. yüzyılda kurulmuş doğu ve batı kültürlerinin bir araya geldiği bu kent. Kentte zaman zaman sular o kadar yükseliyor ki güvercinleri ile hatırlanan San Marco Meydanında gondolları görebiliyorsunuz. Venedik’te sokak yerine kanal, araba yerine de gondol göreceksiniz.

 

 

FLORANSA:

Rönesansın başkenti. Floransa Rönesans’tan buyana güzel sanatlara ilham veren, sanatın yeşerip, birçok sanatçının yetiştiği bir merkezdir. Görkemli anıtları, daracık sokakları ile Floransa, aynı zamanda müzeleri, galerileri ve kiliselerinin içinde yer alan sanat harikaları ile ziyaretçilerine muhteşem bir ziyafet sunan bir şehirdir.

 

 

MİLANO:

Milano modanın en önemli merkezlerinden biridir. İtalya’nın bu önenli kenti futbol ve moda ile anılır hep, ama esas olarak ayrıntıların kentidir burası. Baktıkça keşfeder, keşfettikçe daha çok seversiniz. İnsanlar, çocuklar, binalar, saraylar, bahçeler, parkalar keşfedilmeyi bekleyen ilginçliklerle ve sürprizlerle dolu. Milano size, ilk anda gördüklerinizden daha fazlasını verecektir.

NAPOLİ:

Napoli İtalya’nın körfezleriyle ve pizzasıyla ünlü kentidir. Daha önce hiç tatmadığınız lezzette bir pizza yemek için uğranması şart olan kent. Sadece pizzasına değil tabii eski Napoli evlerine ve dar sokaklarına da hayran kalabilirsiniz.

 

 

İtalya Turu için Tıklayınız   >>

 

Şehirler arası mesafeler   >>