Moskova gezilecek yerler     Gezilecek yerleri  >  MoskovaMoskova gezilecek yerler

 

Moskava gezi notları

 Tarihi şehirlerin en güzellerinden birisidir Moskova; binaları, nehiri ve heykelleri ile...

 


Ama diğer şehirler kadar kolay değildir vize kontrollerinden geçmek. Saatlerce pasaport kontrolü için sıra beklemeniz gerekir eğer en önde değilseniz. Ve nihayet kontrolleri geçtiniz, şimdi havaalanında şehire ulaşmalısınız. İki alternatif var; ilki kolay olan taksi, taksi ile 35-40 dakikada şehir merkezindesiniz 100$ karşılığında.

 

Moskova Gorulecek Yerleri

 

Siz kesinlikle pazarlık yapın ve mümkün ise korsan taksilerden uzak durun. İkincisi ise daha ucuz ve daha eğlenceli sanırım, 5 dakika da bir kalkan otobüs ile en yakın metro durağına ulaşmak ve muhteşem güzellikte tarihle bezenmiş metro duraklarından biraz eski de olsa çalışan trenler ile istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.
 

Moskova-Kiliseleri


Kızıl meydan için şehrin merkezi diyebiliriz, hemen meydanın arkasında Kremlin sarayını gezip rengarenk Pokrovsky Katedralini görebilirsiniz. Meydandan kuzeye doğru çıkan cadde Tverskaya caddesidir, burada alış-veriş yapıp kahvelerinizi yudumladıktan sonra caddenin doğu paralelinden aşağıya doğru tarihi binaları gezerek tekrar meydana dönebilirsiniz.

 

 

Meydana çıkmadan önce Bolşoy tiyatrosunu muhakkak görmelisiniz ve hatta fırsat bulabilirseniz bir de burada bir oyun seyredin ki içerideki havanın muhteşemliğini anlayabilin.

 

Moskova Arbat Sokagı


Turistik birkaç birşey almak istiyorsanız Kızıl meydanın batısında kalan Eski Arbat caddesine gitmelisiniz. Burada ki bütün mağazalar ve restoranlar tamamen turistiktir bu yüzden biraz dikkat etmek gerekiyor alış-verilş yaparken, pazarlık şart.
 

Moskova Sokaklari Arbat


Buradan güneye doğru inip Christ the Saviour Katedralini görün ve önündeki köprüden geçip muhakkak Arts Park'a gidin muhteşem heykeller göreceksiniz, özellikle Moskova nehri üzerine yerleştirilen Peter the Great heykeli inanılmaz derece büyüklüğü ile göz kamaştırıyor.

 

Moskova Gezilecek Muzeleri

 

Buradan kırmızı metro hattı ile Vorobiyovy Gory durağına kadar gidip Moskova nehrinde gemi ile küçük bir şehir turu yapabilirsiniz. Bu durakta ayrıca gözünüze bir teleferik çarpacak, bu teleferik Moskova'nın en üst noktasına kadar çıkıyor, buradan tüm şehri seyredebilirsiniz. Şehrin değişik yerlerinde gözünüze çarpacak olan kuleler Lenin tarafından yaptırıldığı için Lenin'in kızları olarak biliniyor.
 

Moskova Metrosu İçi


Moskova metrosundan bahsetmek gerekirse, tek tek kelimeyle harika! Metro neredeyse şehrin her yerine gidiyor. Bence eğer vaktiniz olursa bütün hatları denemelisiniz ki duraklardaki muhteşem mimariyi görebilesiniz. Ayrıca ineceğiniz tüm durakların etrafında gezebileceğiniz bir park mevcut.
 

Moskova Metrosu


Kızıl meydan da oturup yanınızda ki değişik ülkelerden gelen insanlarla ve ya Ruslarla saatlerce konuşabilirsiniz. Ruslar gerçekten sıcak insanlar.
Kısacası Moskova tam bir dünya şehridir...

 

Selin Fırat...

 

 

 

Görülmesi Gereken Yerler:
Bolshoi Tiyatrosu - Kremlin Sarayı - Novodevichy Manastırı ve Mezarlığı - Kızıl Meydan - Tverskaya caddesi (şehrin ana caddesi) - Moskova Metrosu - St. Basil's Katedrali - Izmailovsky çarşısı - Lenin Mozalesi  - Kazan Katedrali - Ostankino Sarayı - Meçhul asker anıtı - Poklonnoya Tepesi- Gorky Parkı - Tchaikovsky Konser Sarayı - Gorky'nin Evi - GUM Tarihi Alışveriş mağazası - Arbat caddesi (eğlence,yeme-içme,alışveriş) - Peter Heykeli - Uspensky Sobor (katedral) - Büyük Ivan Çan Kulesi - Casino Metropol - Manezh meydanı ve alışveriş merkezi - Devrim meydanı - Pushkin meydanı
 

Moskova Sokakları


Müzeleri:
Tretyakov Gallery (sanat müzesi) - Kremlin Müzesi - Ulusal Tarih Müzesi - Almazny Fond (elmas müzesi) - KGB Müzesi  - Dostoyevski müzesi - Politeknik Müzesi- Pushkin Güzel Sanatlar Müzesi - Tolstoy Müzesi - Pushkin Evi - Metro müzesi - Kozmonot müzesi