Mali Burkina Faso Turları

 

Batı Afrika Senegal Mali Turu
Air France Hava Yolları İle 12 Gün
Pembe Göl, Muhteşem Dogan Köyleri, Nijer Nehrinde Tekne Turu ve Büyük Cami

Gezilecek Yerler Tur Programı

 


1.Gün : İstanbul - Paris AF 2391 0900 1145
Paris - Dakar AF 718 1630 2022

Atatürk havalimanında saat 0700’de Air France Hava Yolları kontuarı önünde buluşma; bagaj ve bilet işlemlerini takiben ; Senegal’in başkenti Dakar’a hareket. Varışta karşılama ve otelimize gidiş.Akşam Yemeği Dakar, Senegal Cumhuriyeti´nin başkenti. Afrika nın en batı ucundaki yarımada üzerinde yer alır. Afrika´nın en kalabalık şehirlerinden olan Dakar Senagal´in siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve dinî merkezidir. Milletlerarası hava ve deniz ulaşımında da önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır Avrupa-Afrika-Amerika üçgenindeki deniz trafiğinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.

2.GÜN: DAKAR-GOREE ADASI-PEMBE GÖL

Bu sabah kahvaltının ardından; önce Dakar şehir gezi turumuzu yapacağız; Kermel Pazarı göreceğimiz yerler arasında yer almaktadır. Daha sonra Feribot ile Gore Adasına geçiyoruz; burada köle ticareti yıllarından kalma; Köle tacirlerinin Esir Köleleri tutsak edip; depo içinde tuttuğu eski hangar binası Bu dönemlerin izlerini taşıyan; Kölelik Müzesi; göreceğimiz yerler arasında; daha sonra tekrar feribotla geri dönüyoruz; Pembe Göl olarak bilinen yöreye geçiyoruz. Akşam Yemeğimiz ve geceleme orda otelimizde olacak.

Gorée Adası köle ticaretinde çok önemli bir yere sahipti çünkü Afrika nın içlerine kadar uzanan yolların ve nehirlerin kesişim noktasında yer alıyordu. Köleler adadaki mahzenlerde tutulur ve gelen gemilerle gönderilirlerdi. Ada günümüzde köle ticaretinin dehşetinin gözler önüne serilmesi için, turizme açılmış ve kölelerin saklandığı mahsenler, yemek yedikleri kaplar, bileklerine takılanpırangalar gibi şeyler sergilenmektedir.
Gorée´de Cap-Vert yarımadasına bakan küçük bir liman vardır. Uzunluğu 900 metre genişliği ise 350 metredir. Neredeyse içme suyundan yoksun olan Gorée´de avrupalılar gelmeden önce yerleşim yoktu, Portekizliler 1450 yılında küçük bir taş kilise(St Charls Kilisesi) inşa etmiş ve ada mezarlık olarak kullanılmaya başlanmış.

3.GÜN : PINK LAKE - Saint Louis

Bu sabah kahvaltımızı aldıktan sonra meşhur Paris- Dakar rallisininde parkurları arasında yer alan karayolunu kullanıyoruz; ve Tuz toplama işleri yapan yerel köyleri ziyaret ediyoruz; daha sonra Saint Louis kentine varıyoruz; kısa bir panormasını gördükten sonra konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz; akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde olacak. Senegal´in başkenti Dakar´daki pembe göl bakteriler hariç hiçbir canlının yaşayamayacağı kadar tuzludur.

4.GÜN : Dakar- Bamako

Bu sabah erken saatlerde tekrar Dakar ‘a doğru yola çıkıyoruz ; başkente Havalimanına geliyoruz ve ucakla MALİ’nin başkenti Bamako’ya doğru yolculuğumuz başlıyor.
Varışta karşılanma ve şehir gezi turumuzu takiben; Bamako ‘daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde olacaktır.
Mali, ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti (Fransızca: République du Mali), Batı Afrika´da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Mali, Afrika´nın en büyük yedinci ülkesidir. Kuzeyde Cezayir,güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili güneybatıda Gine ve batıdaSenegalve Moritanya ile sınır paylaşmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 1.240.000 km2 ve tahminî nüfusu neredeyse 12.000.000 kişi. Ülkenin başkenti Bamako´dur.
Sekiz ayrı bölgeden oluşan Mali´nin kuzeydeki sınırları Sahra Çölü´nün tam ortasına ulaşır. Ülke nüfusun çoğunun yaşadığı yeri olan güneydeki bölgede ise, Nijer ve Senegal nehirlerini içermektedir. Ülkenin ekonomik yapısının başlıca sektörleri tarım ve balık tutma sektörleridir. Mali´nin bazı doğal kaynakları altın, uranyum ve tuz. Mali, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak sayılmaktadır.
Bamako; Şehir alanına yerleşim çok eski zamanında başlar, fakat Bamako´nun kuruluşu onyedinci yüzyılda vuku bulmaktadır. Şehir pazar yeri olan kasaba olması bakımından önemliydi. 1883 yılında bölge Fransız orduları tarafından işgal edildi ve 1908 yılında Bamako Fransız Sudanı´nın başkenti oldu. Buranın nüfusu hızlı bir şekilde büyüdü ve 1960 yılında Bamako´nun nüfusu yaklaşık olarak 160.000 kişiy

5.GÜN : Bamako - Sikasso (375 km - 5 saat )

Bugün başkent Bamako’dan ayrılıp ;ülkenin iç bölgelerine doğru yolculuğumuz başlıyor. Tarihi şehir Sikasso ya gidiyoruz; bir zamanlar tarihi krallığıa ev sahipliği yapmış; daha sonraları Fransız kolonial periodunu yaşamış; kültürel ve mimari tarihi yapılarının bolca bulunduğu şehre varıyoruz; çevre gezilerimizi tamamlayıp;otelimize yerleşiyoruz.Akşam Yemeği ve geceleme otelimizde olacak. Mali´ye insanlar çok erken bir tarihte yerleşti. Her yerde yok olmuş uygarlıkların izlerine rastlanır: Özellikle Nijer in taşma alanında dikili taşlar, ölü odaları, tümülüs, tellemlerin yerleştiği Bandiagara yarlarındaki mağaralar (aşağı yukarı Bin yılı).Tarım ve göçebe hayvancılıkla uğraşan bu toplulukların Sahra´yı geçerek Akdeniz dünyasıyla ilişki kurmaları çok eski tarihlere uzanır.

6.GÜN : Sikasso - Segou (295 km - 4 saat )

Bu sabah hem yolculuğumuza hemde cevre gezilerimize devam ediyoruz; kutsal Misiri Koro evinin ziyareti Mande Topluluğunun ruhani evi ve koruyucusu olarak inanılan ruhu ihtiva ettiği düşünülen ;kutsal alan ; nehir kıyısında yaşan toplulukları görüyoruz; çamur elbiseli insanlar olarak bilinen kabillerden bahsedilen topraklardan geçiyoruz; el işleri ve çanak çömlek işleri ile uğraşan yerel atölyelerden görme fırsatımız olacak…Öğleden sonra otelimize varıyoruz; akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde.
24 Kasım 1958´de, referandum sonunda doğan Sudan önce Mali federasyonu içinde Senegal´e bağlıyken, bu federayonun parçalanması üzerine 20 Ağustos 1960´ta tam bağımsızlığına kavuştu ve 22 Eylül 1960´ta da Mali Cumhuriyeti adını aldı. Yeni devlet, Afrika Demokratik topluluğu Sudan birliği (ADTSB) ve önderi, Cumhurbaşkanı Modibo Keita´nın girişimiyle, Batı´dan kopmaksızın sosyalizmi seçti. Ama ekonomisi gelişmedi ve hoşnutsuzluk arttı. Ağustos 1967´de iktidar bütünüyle Modibo Keita´nın başkanlığındaki Devrimi Savunma Ulusal Konseyi´ne devredildi; M.Keita kemerleri sıkma politikası uygulamaya çalıştı.

7.GÜN : Segou - Mopti ( 405 km - 5 saat )


Bugün Mali ülkesinin Orta noktası olarak adlandırılan ; ve tüm MALİ yerel topluluklarının kaynaşma noktası olarak ; etnik renklilik gösteren tarihi şehir MOPTİ ye geçiyoruz. Burada Komoguel Camii ; yerel Pazar ; balıkçı iskelesi göreceğimiz yerler arasında yer almaktadır.

8.GÜN : MOPTİ / NİJER NEHRİ

Bugün Nijer nehri üzerinde tam gün boyunca ; tekne turumuz olacaktır. Tekneler tipik mali yerel tarzlarında inşa edilmiştir. Nehir üzerinde gezerken; yerel kıyı köylerini görüyoruz; balıkçı köyleri ve balıkçıları görüyoruz; eğer şanslı isek ; Su aygırları bile görebiliriz nehirde vahşi ortamda hayatlarını sürdüren ; Öğleden sonra tekrar Mopti’ ye dönüyoruz ;geceleme otelimizde olacak.

9.GÜN : MOPTI- DJENNE- DOGON

Bir başka tarihi şehir Djenne e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.. Büyük Camii ve yerel marketleri göreceğiz;tarihi dokularla bezenmiş evler ; ve yerel insanların farklı görünümleri ve kıyafetleri dikkatimizi çekecek..
Son olarak varacğımız nokta; UNESCO tarihi mirasları listesinde yer alan DOGON country yöresi.Hem tari hemde etnik Afrika mimarisi ; çamur evler.. Mali de en çok Turist çeken yöre burası.Konaklama otelimizde olacaktır.

10.GÜN : DOGON- SEGOU

Erken saatlerde yola çıkıyoruz ; Songo Köyünü ziyaret edeceğiz; burası tüm tarihi ve kültürel dokuları ile tipik bir Dogon kabilesi köyüdür. İnanışları ve yaşam tarzlarını göreceğiz.Bilgiler alacağız.
Akşam erken saatlerde Segou ‘ya varıyoruz; geceleme ve Akşam Yemeği otelimizde.

11. GÜN : SEGOU- BAMAKO - PARIS

Bugun tekrar başkent Bamako’ya dönüyoruz. Varışta otelimize yerleşiyoruz ; serbest satlerimizde yöreye özgü alış verişler yapmak ; fotoğraflar çekmek için son fırsatımız bugun olacak.Akşam erken saatlerde havalimanına geçiyoruz ve geri dönüş yolculuğumuz başlıyor.
Bamako- Paris AF 791 2255 0630+1
Paris İstanbul AF 1590 1005 1425

12.GÜN : İstanbul

Varış……Turumuzun sona ermesi.
 

Kişi Başı Fiyatları: 2750 euro     Tek Kişi Fiyatı :  3100  euro