Madrid gezilecek yerler     Gezilecek yerleri  >  MadridMadrid gezilecek yerler

 

Madrid

 

Madrid, yirminci yüzyılın büyük bir kısmını totaliter rejimin baskısında geçirdikten sonra, yepyeni bir yüzle ağırlıyor konuklarını...
 


CUMARTESİ

09:00 PUERTA DEL SOL
Madrilenos’ların yani Madridlilerin gözbebeği, şehrin en kalabalık noktası ve diğer şehirlerin başkente olan mesafelerinin ölçüldüğü “0 km taşı”nın da bulunduğu meydan, turumuzun başlangıç noktası. Eski şehir kapısından adını alan “Güneş Kapısı”, tüm yolların çıktığı güzel bir meydan. Puerta del Sol’u, şehrin sembolü haline gelen “Ağaca tırmanan ayı” heykeli süslüyor.

10:00 OPERA VE KRALİYET SARAYI
Bugün gezilecek yerler arasında, Puerta del Sol’den yürüyerek Opera binasına ulaşabilirsiniz. Opera’nın hemen arkasında bulunan Kraliyet Sarayı, 2000’in üzerinde odasıyla büyük bir alana yayılmış. Hemen girişindeki Almudena Katedrali, geçtiğimiz aylarda Veliaht Prens Felipe’nin düğününe evsahipliği yapmıştı.

 

9 Euro vererek rehber eşliğinde sarayı gezebilirsiniz. Abartılı bir görkeme sahip olan yapıda kraliyet ailesine özel bir şapel de mevcut. Kral Juan Carlos ve eşi Sofia, Zarzuela Sarayı’nda yaşadıkları için bu mekânı daha çok devlet misafirleri için kullanıyorlar. Ayda bir yapılan muhafız alayı törenine rastlarsanız kaçırmayın.

12:00 PLAZA DE ESPANA
Sarayı gezdikten sonra, şehrin meydanlarından olan İspanyol Meydanı’na yürüyerek ulaşabilirsiniz. İspanyol edebiyatına damgasını vuran Miguel Cervantes’in heykeli meydanın tam ortasında bulunuyor. Don Kişot da heykelin bir parçası.

13:00 PLAZA MAYOR
1619 yılında krallığa prestij sağlayacak bir alışveriş merkezi olarak inşa edilen ve bir avlunun etrafına dizili 136 binadan oluşan bu mekânın 437 balkonundan, boğa güreşlerini ve engizisyon cezasıyla yakılanları seyretmiş geçmişin insanları.

 

Bugün ise gezilecek yerler arasında. İspanyolların meşhur tapas (tadımlık mezeler) barlarıyla dolu olan meydanın arka sokaklarında kaybolursanız, daha uygun fiyatlı olan ve yerlilerin gittiği barlara da rastlayabilirsiniz.

15:00 GRAN VIA’DA ALIŞVERİŞ
Puerto del Sol’u, kentin en hareketli caddelerinden Gran Via’ya bağlayan ara sokaklarda, alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda dükkân var. İspanya’nın her yerinde şubesi olan El Corte Ingles burada da hizmetinizde.

 

Müzikle ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Fnac’ın büyük bir mağazası da, yine Preciado Sokağı üzerinde müşterilerini bekliyor. Kalabalık yerlerde, özellikle de Gran Via üzerinde yankesicilere dikkat! Caddede çok sayıda sinema ve tiyatro salonu da mevcut.

17:00 PLAZA COLON VE SERRANO

Metronun dört numaralı hattına binip, Colon durağında inerseniz, Kristof Kolomb meydanına ulaşabilirsiniz. 1885 yılında Arturo Melida tarafından aynı zamanda bir kültür merkezi olarak düzenlenen meydanın bir köşesinde Milli Kütüphane ve Arkeoloji Müzesi, diğerinde ise Hard Rock Café bulunuyor.

 

Yukarı doğru giderseniz Santiago Bernabeu stadyumuna ulaşırsınız. Ünlü markaların bulunduğu şık cadde Serrano ise, meydanın hemen arkasında kalıyor.

20:00 BOTIN’DE YEMEK

Madrid ne yenir ?. İspanya’da sakın 20:00’den önce yemeğe gitmeyin, kapıda kalırsınız. İnsanların saat 23:00 gibi teşrif ettiği restoranlar karın doyurmak için değil, hayatın tadını çıkarmak için. Guinness Rekorlar Kitabına göre 1725 yılında hizmete açılan Botin, (www.botin.es) dünyanın en eski restoranı. Mutlaka rezervasyon yaptırın! Porsiyonlar büyük. Fırında kuzu spesiyaliteleri 18,15 Euro, dev bir tabak tavuk güveç ise 9,10Euro. Meyve ile karıştırılıp yapılan Sangria şarabının karafı ise 5 Euro. Calle de Cuchilleros, 17. Tel: (0034.91) 366 42 17.

22:00 FLAMENKO

Her ne kadar Flamenko’nun vatanı Endülüs olsa da, Madrid’de Flamenko gösterisi izleyebileceğiniz iki yer var. Corral de la Pacheca (www.corraldelapacheca.com) J.R. Jimenez, 26 numarada bulunuyor. Florida ise Retiro Parkı’nda ve girişi Menendez Pelayo’dan yapılıyor. Geceyi bir kulüpte noktalamak istiyorsanız, Puerto del Sol’deki Arenal Sokağı’nda, Palacio de Gaviria sizi bekliyor (www.palaciogaviria.com).


PAZAR

09:00 ARENA, ALCALA KAPISI VE RETIRO PARKI

Merkeze 13 km olan Barajas Havalimanı’ndan şehre girdiğinizde, nisandan ekime, her pazar boğa güreşlerinin yapıldığı Las Ventas arenası karşılıyor sizi. Arena, Kuzey Afrika ve Arap etkileri taşıyan bir mimariye sahip. Önündeki heykel elinde bohçası büyük şehirde soluğu alan ve daha sonra efsanevi bir matador olan Yiyo’ya ait. Bir başka köşede ise, penisilini bulup, matadorları mutlak bir ölümden kurtaran doktorun heykeli... Yolun devamında Alcala adında, beş kapılı bir zafer takı var. Hemen yanında ise, 17. yüzyılda saray bahçeleri olarak düzenlenen Retiro Parkı...

11:00 ATOCHA İSTASYONU

İstasyonun içi bir botanik bahçe görünümünde. Mart ayındaki patlamada iki yüze yakın insanın hayatını kaybettiği bu istasyon, saatte 250 kilometre sürat yapan ve iki buçuk saat içinde, sizi Endülüs’ün merkezi Sevilla’ya taşıyacak hızlı trenin de kalktığı yer. İstasyonun arkasında, kentin 3 önemli müzesinin bulunduğu bölge yer alıyor.

11:30 CENTRO DE ARTE REINA SOFIA

Şu anki Kral Juan Carlos’un eşi olan ve adı Türkçe “Bilge” anlamını taşıyan eski Yunan kralının kızı Kraliçe Sofia’nın, özellikle modern sanat eserlerini toplayarak oluşturduğu koleksiyonunu sergilediği müzesi, salı günleri kapalı, giriş ise 3 Euro. Ağırlıklı olarak, İspanyol resim sanatının 20. yüzyıldaki örneklerinin sergilendiği müzede, Dali ve Miro’nun eserleri görülebilir. Daha önce Prado Müzesi’nde sergilenen Picasso’nun Guernica’sı da, müzenin en önemli eserlerinden.

13:30 ÖĞLE YEMEĞİ

Prado Müzesi’nin karşısındaki Huertas Caddesi’nden Puerta del Sol’a giderken çok sayıda restoran ve bar var. Öğle yemeği için “menu del dia” dedikleri günün mönüsünü deneyebilirsiniz. Böylelikle, 3 çeşit yiyecek ve bir içeceği 6 ile 10 Euro arasında bir fiyata tadabilirsiniz.

15:00 THYSSEN BORNEMISZA MÜZESİ

Görülecek yerler arasında bugün, Denizler Tanrısı Neptün’ün heykelinin olduğu meydanda, Prado Müzesi’nin biraz ilerisinde, Thyssen Bornemisza Müzesi yer alıyor. Tiziano, Goya ve Van Gogh, sekiz yüzün üzerinde eserin bulunduğu bu müzede öne çıkan sanatçılardan bazıları. Villahermosa Sarayı’nda bulunan müze dört katlı ve eserler kronolojik olarak sergileniyor. En alt katta bir de kafe bulunuyor.